Avrupa’nın bilim, teknoloji ve politika uygulamalarının uyumlaştırılması amacıyla başlatılan AB çerçeve programları, dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma etkinliği olarak kabul ediliyor. Çerçeve programları, Avrupa’nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek, AB ülkeleri, AB aday ülkeleri ve AB’nin işbirliği yaptığı ülkelerle AB politikalarına ilişkin farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütülüyor. Program uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön verme amacıyla oluşturulmuştur.

 

Avrupa Birliği’nin yeni dönem Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı olan Horizon 2020 2014-2020 yılları arasını kapsamakta olup toplam bütçesi 80 milyar Euro’dur. Türkiye’nin de dâhil olduğu Horizon 2020 Programı, Türk araştırmacılara yeni ufuklar açacak. Çağrılara üniversiteler, akademisyenler, bilim insanları, araştırma merkezleri, KOBİ’ler, KOBİ birlikleri, büyük sanayi kuruluşları, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, uluslararası örgütler, ve bireysel araştırmacılar başvuruda bulunabiliyor.

 

Horizon 2020 programı kapsamında desteklenen konu başlıkları;

  • Ar-Ge Çalışmaları
  • Destek ve Koordinasyon Eylemleri
  • Yenilik Hibeleri (Grants for Innovation)
  • Ortak Fonlama (Co-Funding) Eylemleri
  • KOBİ projeleri

 

Horizon 2020, Türkçe telaffuzuyla Ufuk 2020’ye;

  • AB Üyesi Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.
  • Asosiye Ülkeler: Asosiye Ülkeler listesinin Horizon 2020 ilk çağrıları sonrası hibe anlaşmalarının imzalanacağı sürece kadar belirleneceği öngörülmektedir:  Arnavutluk, Bosna Hersek, Faroe Adaları, Makedonya Cumhuriyeti, İzlanda, İsrail, Moldova, Karadağ, Norveç, Sırbistan ve Türkiye.
  • Üçüncü ülkeler katılmaktadır.